… w Polsce swymi kolejkami uszczęśliwia nas już 6 dekad! Starsi wiekiem miłośnicy kolei pamiętają Składnice Harcerskie w których z niemałym trudem zdobywali upragnione, wspaniałe, ówcześnie zaawansowane technicznie lokomotywy i wagony, albo zestawy startowe z charakterystycznym obrazkiem na pudełku chłopczyka bawiącego się kolejką. Te drogie (wtedy też takie były) wyroby zostawiały odciski nosów dzieciaków - dzisiejszych tatusiów, a nierzadko już dziadków na szybach witryn sklepowych, a po większość, zwłaszcza w latach 80. „jak rzucili do sklepów”, do Składnic ustawiały się długie kolejki, gdzie ekspedientka kupującym wydzielała, np. tylko po 3 wagoniki. Wielu lokomotyw nigdy nie udało się kupić bez znajomości i układów w sklepie - pozostało je tylko podziwiać i wzdychać do nich, do obrazków z jakże również bezcennych katalogów.
W albumie na Facebook zostały zaprezentowane nasze kochane kolejki zebrane w katalogu PIKO z 1958 roku.
Na Festiwalu KOLEJ W MINIATURZE, 18-19.03 SOSNOWIEC 2017 r. na ekspozycji PIKO witającej przybyłych gości usytuowaniem na wstępie na Festiwal, dzięki uprzejmości uznanego, największego kolekcjonera Krzysztofa Kubickiego został zaprezentowany niemały zbiór tych dawnych i najdawniejszych lokomotyw
i wagonów - w tym popularny wówczas parowóz BR50 z kulfoniastym kotłem i sztywnymi przednimi kołami bez obrzeży, nieosiągalny, legendarny BR23, różne lokomotywy E44 z dwoma silnikami! i wiele, wiele innych kolejek oferowanych od lat 50. Niejednemu tatusiowi i dziadkowi, który przyszedł na Festiwal z pociechami pobawić się, czy popatrzyć na zapowiedzi PIKO przyszłych modeli PKP, z tych wspomnień kolejek dawnych lat łza w oku mogła się zakręcić.W centralnej części PIKO zademonstrowało ogrom swej aktualnej oferty, w tym nie dające się nie zauważyć z racji gabarytów liczne modele w skali G przyciągające też ruchem jazdy po sporym owalu. W gablocie pod szyldem „60 lat PIKO w Polsce!” prezentowały się najciekawsze, kultowe modele lokomotyw i wagonów z aktualnej oferty produkcyjnej oraz pokazane po raz pierwszy, specjalnie sprowadzone na Festiwal, przedpremierowe modele wagonów i lokomotyw, które dopiero mają ukazać się w sprzedaży. Na Festiwalu nastąpiła premiera kolejnych wagonów towarowych serii 401Z, w tym platforma z kłonicami oraz (hit!) lokomotywy elektrycznej polskiej konstrukcji serii ET22. Prawdziwa inauguracja tego jeszcze nie pomalowanego modelu, ale z rozpoznawalną bryłą tej pięknej maszyny nastąpiła podczas jego dziewiczej jazdy po torach wielkiej makiety modułowej.
fot. Grzegorz Gransicki PIKO Polska
fot. Grzegorz Gransicki PIKO Polska
fot. Grzegorz Gransicki PIKO Polska
fot. Grzegorz Gransicki PIKO Polska